Badanie bilirubiny w Grodzisku mazowieckim

Badanie bilirubiny u noworodków

Podwyższone stężenie bilirubiny dotyka około 50% noworodków. Głównym i najbardziej charakterystycznym objawem bilirubiny u noworodka jest żółtawy odcień skóry. Bilirubina u dziecka jest kategoryzowana na dwa rodzaje:

  • bilirubina fizjologiczna,
  • bilirubina patologiczna.

Występowanie bilirubiny fizjologicznej u noworodków i niemowląt jest procesem naturalnym. Bilirubina fizjologiczna jest nieszkodliwa i nie wymaga leczenia. U noworodków niezbędne jest określenie poziomu stężenia bilirubiny, co umożliwia szybką diagnostykę i leczenie w przypadku występowania kategorii patologicznej.

Norma wynosi:

  • 10 mg/dl przy badaniu bilirubinometrem,
  • 15 mg/dl przy badaniu krwi.

Objawy żółtaczki fizjologicznej najczęściej pojawiają się w drugim, bądź trzecim dniu życia dziecka i zaczynają zanikać około 8. dnia życia. W niektórych przypadkach żółtaczka objawia się nieco później i zaczyna zanikać dopiero 14. dnia życia.

Przezskórne badanie bilirubiny u dziecka

W trosce o zdrowie i komfort najmłodszych pacjentów oferujemy przezskórne badanie bilirubiny u noworodków i niemowląt. Badanie jest cenione przede wszystkim ze względu na natychmiastowy i bardzo precyzyjny pomiar oraz bezinwazyjny i bezbolesny charakter. Badanie bilirubinometrem nie wymaga pobierania krwi dziecka. Pomiary można wykonać kilkukrotnie w krótkich odstępach czasu.

Badanie bilirubiny u dziecka jest przeprowadzane w gabinecie lekarskim. Jego celem jest ocena poziomu bilirubiny (żółtaczki) u noworodków i niemowląt. Pomiary wykonuje się poprzez przyłożenie miernika do skóry dziecka. Sondę umieszcza się na czole lub na mostku. Wynik badania jest dostępny natomiast po dokonaniu pomiaru.

Bezinwazyjne badanie bilirubiny u noworodka – Grodzisk Mazowiecki

Na bezinwazyjne badanie bilirubiny u noworodków i niemowląt zapraszamy do naszej położnej – Karoliny Malinowskiej do prywatnej kliniki w Grodzisku Mazowieckim. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących badania zachęcamy do kontaktu. Pracownik Rejestracji z przyjemnością odpowie na wszystkie pytania i umówi wizytę w dogodnym dla Państwa terminie.

Skontaktuj się z nami, zadaj pytanie, umów wizytę, zamów receptę