Badanie KTG w Grodzisku mazowieckim i Milanówku

Ciąża to szczególny czas, w którym przyszłe mamy bardzo dbają o siebie i o swoje maleństwo. Regularnym wizytom w gabinecie ginekologiczno-położniczym towarzyszą comiesięczne badania kontrolne. Zazwyczaj to: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie poziomu glukozy oraz badanie USG. Zdarza się jednak, że czasami zachodzi potrzeba wykonania dodatkowych badań. Jednym z nich jest badanie KTG.

Badanie KTG można przeprowadzić u pacjentek hospitalizowanych, jak również u przyszłych mam w warunkach ambulatoryjnych. Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne.

Czym jest badanie KTG?

KTG to badanie polegające na monitorowaniu dobrostanu płodu poprzez odczytywanie akcji serca płodu, ruchów dziecka oraz reakcji na ewentualne skurcze macicy.

Podstawowe badanie KTG zazwyczaj trwa 30 min. W niektórych przypadkach czas trwania pomiaru kardiotokograficznego można przedłużyć nawet do 60 min. W trakcie badania przyszła mama nie powinna zmieniać pozycji ciała. Zwykle zaleca się, aby położyła się na lewym boku, aby nie uciskać żyły głównej.

Kiedy wykonać badanie KTG?

Badanie KTG wykonuje się planowo w okolicy terminu zbliżającego się porodu. Wskazaniem do przeprowadzenia badania są również różnego rodzaju dolegliwości odczuwane przez kobiety w trakcie ciąży.

Do podstawowych wskazań do przeprowadzenia badania KTG zalicza się:

  • brak czucia ruchów dziecka,
  • niepokojące objawy (np. długotrwały lub często występujący ból brzucha),
  • zlecenie lekarskie (zazwyczaj badanie KTG jest zalecane w patologii ciąży).

Jednocześnie w przypadku ciąży fizjologicznej badanie przeprowadza się w dniu terminu oraz po terminie porodu. O częstotliwości wykonywania badania KTG decyduje lekarz.

KTG – Grodzisk Mazowiecki, Milanówek

Badanie KTG przeprowadzamy w Klinice Medycznej MEDIKON działającej na terenie Grodziska Mazowieckiego i Milanówka. Przyszłe Mamy zainteresowane wykonaniem badania zapraszamy do zapisów. Oferujemy krótkie terminy oczekiwania na badanie oraz przyjazne warunki. Pacjentki przyjmujemy w nowoczesnych, komfortowych gabinetach lekarskich i zabiegowych.

Skontaktuj się z nami, zadaj pytanie, umów wizytę, zamów receptę